0 506 908 39 36 0 312 232 07 79 reel@reelhukuk.com

Mustafa Kemal, 2128. Sk. NO:7/3, 06510 Çankaya/Ankara

ARAÇTA DEĞER KAYBI TAZMİNATI NEDİR? NASIL TAHSİL EDİLİR?

ARAÇTA DEĞER KAYBI TAZMİNATI NEDİR? NASIL TAHSİL EDİLİR?

Değer Kaybı Nedir?

Değer kaybı, trafik kazası neticesinde zarar gören aracın değerinde meydana gelen azalmayı ifade eder. Aracınız kaza neticesinde zarar görümüşse bu zarar giderilmiş olsa dahi aracın bedelinde bir azalma meydana gelecektir. Zira, tramer bilgisinde bu kaza görünecek, aracın daha düşük bir bedel ile satılabilmesine neden olacaktır. Tüm bunlar aracın değeri bakımından olumsuz etkilerdir. Bu olumsuz etkilerin giderilmesi amacıyla hak sahibine değer kaybı tazminatı ödenmesi öngörülmüştür. Bu bedel, kazaya karışan diğer tarafın sigorta şirketi tarafından hak sahibine ödenmektedir.

Değer Kaybı Tazminatının Şartları Nelerdir?

Öncelikle, trafik kazasında karşı tarafın kusur oranı sizin kusur oranızından fazla olmalıdır. Yani %100 kusur size aitse değer kaybı tazminatına hak kazanmanız mümkün değildir. Bununla birlikte, değer kaybı tazminatı başvurusunun kazanın meydanan gelmesinden itibaren 2 yıl içerisinde sigorta şirketine iletilmesi gerekmektedir.

Aracınız bakımından ise araç hurda duruma gelmemiş olmalı ve 36 yaşından küçük olmalıdır.

Bu şartlar sağlandığında hak sahipleri değer kaybı tazminatı başvurusu yapabilmektedir.

Değer Kaybı Tazminatı Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Değer kaybı tazminatı talepleri, kazanın meydana gelmesinde kusur oranı daha fazla olan tarafın sigorta şirketine yapılmaktadır. Kazaya daha yüksek kusur oranı ile sebep olan tarafın trafik sigortası, diğer tarafa ait araçta meydana gelen değer azalmasını teminat altına almaktadır. Böylece, hak sahibinin aracının değerinde meydana gelen azalma tazmin edilmektedir. Başvuru sigorta şirketine yazılı olarak yapılmaktadır. Sigorta şirketi, başvuruyu uygun bulması halinde hak sahibine ödeme yapmaktadır. Bununla birlikte sigorta şirketi talebi redderder ya da 15 iş günü boyunca sessiz kalırsa tahkim yoluna başvurmak mümkündür. Tüm sürecin takip edilmesi ve hak kaybının oluşmaması amacıyla için uzman bir avukattan yardım almanız önerilmektedir.

Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Değer kaybı tazminatı başvurunuzu alanında uzman bir avukat aracılığı ile yapmanız mümkündür. Bunun için avukatınıza göndermeniz gereken belgeler ise;

-Kaza Tespit Tutanağı

-Araç Ruhsatı

-Vekaletname'dir.

Ayrıntılı bilgi için 0 (312) 232 07 79 nolu telefondan ofisimize ulaşabilir; 0 (506) 908 39 36 nolu whatsapp hattımıza mesaj gönderebilirsiniz.